«Կարիք չկա մութ սենյակում կատու փնտրել, երբ այդ կատուն քո ուսերին է». Էդուարդ Շարմազանովի պատասխանը` Մամեդյարովին
Այսօր Բաքվում ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերի հետ կայացած համատեղ ասուլիսին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը մասնավորապես հայտարարել է. «Եթե հայկական զինված ուժերը դուրս բերվեն օկուպացված տարածքներից, ապա չի լինի ոչ դիպուկահարների, ոչ զինված միջադեպերի խնդիր»: Ի պատասխան այս հայտարարության ` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է.
«Պարոն Մամեդյարովն Ադբեջանի ղեկավարությանը բնորոշ կերպով շարունակաբար խեղաթյուրում է իրականությունը: Իսկ իրականությունը հետեւյալն է` քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացրած պահել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութան որոշ տարածքներ (Գետաշեն, Մարտունաշեն, Շահումյան) եւ պարբերաբար դիպուկահարների միջոցով կրակ բացում խաղաղ բնակիչների, այդ թվում` մանկապարտեզի ուղղությամբ, ԼՂ բանակցությունների խաղաղ կարգավորման գործընթացում լուրջ առաջընթացի բացակայության ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը: Ուստի, կարիք չկա մութ սենյակում կատու փնտրել, երբ այդ կատուն քո ուսերին է»:

“Не стоит искать кошку в темной комнате, когда эта кошка на твоих плечах” – ответ Эдуарда Шармазанова Мамедъярову
Сегодня в Баку на совместной пресс-конференции с Генеральным секретарем ОБСЕ Ламберто Заньером Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил: "Если армянские вооруженные силы будут выведены с оккупированных территорий, не будет проблемы ни снайперов, ни вооруженных инцидентов".
В ответ на это заявление вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов отреагировал:
"Г-н Мамедъяров в свойственной азербайджанскому руководству манере постоянно искажает действительность. А реальность такова: пока Азербайджан продолжает оккупацию некоторых территорий Нагорно-Карабахской Республики (Геташен, Мартунашен, Шаумян) и периодически открывает снайперский огонь по мирным жителям, в том числе по детским садам, всю ответственность за отсутствие серьезного прогресса в процессе переговоров по мирному урегулированию в НК несет азербайджанская сторона. Посему, не стоит искать кошку в темной комнате, когда эта кошка на твоих плечах".